Kurs Python3: Wprowadzenie

Python

Pierwsze Uruchomienie

Przedmowa

Kurs skierowany jest do osób, pragnące rozpocząć programowanie, stojąc przed wyborem języka, którego chcieliby się nauczyć. Moim zadaniem będzie zachęcenie ludzi do wyboru języka Python, który jest coraz bardziej popularny w świecie IT.
Python powstał w 1991 roku dzięki holenderskiemu programiście Guido van Rossum, rozwijany jako projekt Open Source i zarządzy przez Python Sofrware Fundation, która jest organizacją non-profit.
Nazwa pochodzi nie od zwierzęcia, co często jest mylone, a od serialu emitowanego w latach siedemdziesiątych przez BBC – „Monty Python’s Flying Circus”.
Paradygmatami Python-a są przede wszystkim, różnorodność stylów programowania, obiektowość, strukturalność, oraz programowanie funkcjonalne.

Poniżej zostanie pokazana konfiguracja Python-a w środowisku Linux. Ze względów poglądowych celowo nie przedstawię konfiguracji w systemie Windows i MacOS, choć jest to możliwe. W skrócie, jeśli chcemy zainstalować Python-a na Windows-ie lub MacOS, zaleca się jego ściągnięcie z oficjalnej strony https://www.python.org/downloads/.

Wszystkie zadania i rozwiązania znajdziesz na końcu rozdziału z przekierowaniem na mój GitHub. Pamiętaj jednak, aby nauka była pożyteczna, musisz samodzielnie rozwiązywać zadania i dużo pisać, poprzez czytanie niczego się nie nauczysz. W przypadku problemów, szukaj rozwiązań w internecie, lub dokumentacji https://docs.python.org/3/, jest to najlepsze źródło informacji o tym języku.

Podczas nauki nie będziemy korzystać z IDE, jest to związane z podpowiedziami i formatowaniem tekstu, które na początku nauki może nas przyzwyczaić do złych nawyków, przez co rozwiązywanie problemów, a takie wystąpią, będzie problematyczne. Osobiście preferują edytor tekstu Vim, działa on pod konsolą (terminalem), dając wiele rozwiązań, do tego jest szybki i nie sprawia problemów otwieranie „długolinijkowców”.

Konfiguracja w systemie Linux

 1. Instalacja Python-a za pomocą menadżera pakietów.
  • W przypadku Ubuntu:
   sudo apt-get install python3.6
  • RedHat, CentOS, Fedora:
   sudo yum install python36
  • Arch i pochodne:
   pamac install python36
 2. Zapoznaj się z edytorem tekstu Vim, lub Atom, w tym kursie nie będziemy korzystać z IDE.
 3. Włącz terminal, zależnie od dystrybucji, będzie to: gnome-terminal, xfce4-terminal, terminator, etc. Nie będzie to oszałamiający widok, ale od dzisiaj musisz nauczyć się z niego korzystać, chociaż w minimalnym stopniu.
 4. Uruchom w terminalu python3.6.
 5. Aby wyjść z Python-a, wystarczy wpisać quit() i nacisnąć ENTER.
 6. Naucz się tworzyć, usuwać katalogi i pliki w terminalu, jest to wymóg konieczny.

Co powinieneś zobaczyć


$ python
>>> quit()
$ mkdir Lesson1
$ cd Lesson1
$ touch test.txt
$ ls
$ test.txt
$

Dodaj komentarz